Zasady bezpiecznego rozpalania ognia w ogrodzie

Chyba każdy z nas z sentymentem wspomina dawne czasy i okres biwaków oraz ognisk. Te spotkania przy palenisku miały niepowtarzalny urok. Teraz często zastępujemy je wygodnymi grillami, dzięki którym możemy szybko i bezpiecznie przywołać aromat i smak kiełbaski niczym prosto z ogniska. Jeśli jednak chcemy maksymalnie odtworzyć klimat biwakowych biesiad, polecamy palenisko ogrodowe.

Ognisko w ogrodzie – zasady bezpieczeństwa

Na ognisko w przestrzeni publicznej trzeba posiadać zezwolenie od odpowiednich służb. Nieodpowiednie zabezpieczenie paleniska i brak kontroli nad ogniem może bowiem doprowadzić do pożaru i zagrożenia życia. Dlatego należy pamiętać, że rozpalając ognisko, musimy zachować maksymalną ostrożność. Dotyczy to również rozpalania ognia we własnym ogrodzie.

Musimy pamiętać o podstawowych kwestiach takich jak na przykład:

  • rozpalanie ognia w takim miejscu w ogrodzie, by nie przeszkadzał on sąsiadom,
  • niepozostawianie ognia bez nadzoru,
  • rozniecanie ognia z daleka od jakichkolwiek przedmiotów bądź konstrukcji wykonanych z materiałów łatwopalnych,
  • zachowanie odpowiedniej odległości od budynków, płotów oraz drzew.

Kto myśli, że na własnej posesji nie obowiązują go żadne zasady, tkwi w ogromnym błędzie. Dlatego zanim zaczniemy biesiadowanie przy palenisku w ogrodzie, należy dokładnie zapoznać się z treścią Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. o ochronie przeciw pożarowej budynków. Znajdziemy w nim szereg cennych informacji na temat tego, jak bezpiecznie i zgodnie z prawem rozpalić ogień na własnej posesji. Warto również zainteresować się lokalnymi przepisami (niektóre obszary mogą być objęte zakazem rozpalania ognisk nawet na prywatnej posesji).

Przenośne palenisko - bezpieczniejsza alternatywa

Ciekawe rozwiązanie stanowi palenisko przenośne. Jest proste w obsłudze, a do tego nie wiąże się z niszczeniem trawy i gleby. W każdej chwili można je również przestawić w inne miejsce, co ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa w przypadku zerwania się wiatru. Warto również zwrócić uwagę na łatwiejszą kontrolę nad drewnem/brykietem znajdującym się w misce. Dlatego rozwiązanie to polecamy każdemu, komu zależy na maksymalnym bezpieczeństwie podczas beztroskiego biesiadowania w ogrodzie.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Darmowa dostawa
388,- zł
Darmowa dostawa (InPost Paczkomaty 24/7) już od 388,00 zł.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl